Silver Sharing Frombork-Pionki

„Życie jest ruchem, a ruch jest życiem”

   Taka idea m.in. przyświeca założeniom projektu SILVER SHARING, który skierowany jest do osób starszych – 60+, aktywnych turystycznie.  Cztery miasta w Polsce realizują pilotażowy program Silver sharing. Są to:  Frombork, Pionki, Gdynia i Orzysz.

DSC_0438

Grupa  seniorek z fromborskiego UTW wraz z opiekunem Marianem  Nadziejką, w dniach 13-16 listopada br. na zaproszenie Klubu Turysty, odwiedziła Pionki koło Radomia,.  Spotkanie okazało się fantastycznym pomysłem, który sprawił nam wiele radości, dostarczył niezapomnianych przeżyć i wzruszeń.

Celem spotkania była prezentacja Fromborka, poznanie Pionek i okolicznych zakątków Mazowsza, a także wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów między seniorami obu miast.

Gospodarze  przygotowali nam bardzo urozmaicony program wizyty. Zwiedziliśmy Czarnolas, siedzibę Jana Kochanowskiego, dotarliśmy do „Królewskich  Źródeł”  w  Puszczy Kozienickiej. Obejrzeliśmy zasoby Izby Regionalnej w Augustowie, a także piękny film pt. „ Puszcza Kozienicka – zielone serce Mazowsza”.  A na pięknej polanie tańczyliśmy i śpiewaliśmy przy grillu i ognisku.  Pionkowscy Seniorzy, z przemiłym  opiekunem projektu panem Krzysztofem Capigą, od pierwszej chwili zawładnęli naszymi sercami, ujęli gościnnością i serdecznością. Taniec, muzyka i śpiew towarzyszyły nam nieustannie podczas tej krótkiej (za krótkiej) wizyty na Mazowszu.

DSC_0405

Zajrzeliśmy także do Puław – siedziby Czartoryskich i wpadliśmy do malowniczego Kazimierza Dolnego.  Ale atrakcje turystyczne, to nie wszystkie niespodzianki, jakie przygotowało  gościnne miasto Pionki.  Pionki – EKSPLOZJA OPTYMIZMU – to ich dewiza. I ten optymizm jest porażający i zaraźliwy.

Szczególnie magiczny i uroczysty był wieczór pożegnalny, który uświetniły występy trzech zespołów wokalnych: Kontrast,  Barwy życia i  Promyk nadziei. Wspaniali artyści  urzekli nas pięknym wokalem i niezwykłą elegancją. Natomiast dynamiczny kabaret Agat rozbawił do łez.

Obdarowani licznymi upominkami, żegnani serdecznie, długo nie mogliśmy się rozstać z nowymi przyjaciółmi.

„Tak żyć, żyć, by coś zostało z tych dni….” nuciliśmy zachwyceni muzykalnością i profesjonalizmem pionkowskich  zespołów.  Chwile spędzone w Pionkach pozostaną w naszych sercach i pamięci, jak niezapomniany SILVER DREAM.

Autor: Krystyna Pawluć