Miesięczne archiwum: lipiec 2018

Klub Optymistów

Zgodnie z definicją zaczerpniętą ze słownika PWN optymizm to „skłonność do dostrzegania we wszystkim dodatnich stron i wiara w pomyślny rozwój wydarzeń” lub szerzej „pogląd filozoficzny, według którego istniejący świat jest najlepszy z możliwych i racjonalnie urządzony, a życie jest dobre, można więc osiągnąć w nim szczęście i doskonałość moralną”.  Wśród tak pozytywnie nastawionych do świata i ludzi osób przyszło pracować animatorce Małgorzacie Dębickiej w miejscowości Bogdany w gminie Frombork. Wieś jest jedną z objętych wsparciem animacyjnym w ramach projektu „Rozwój wysokiej jakości usług społecznych w gminach Braniewo i Frombork”. Właśnie w Bogdanach zrodził się pomysł na spotkania „Klubu Optymistów” w którym dorośli będą mogli wspólnie spędzić czas. 

Pierwsze spotkanie Klubu odbędzie się 24 sierpnia – nie jesteście jeszcze optymistami- nic nie szkodzi – spotkanie będzie dotyczyło pozytywnego myślenia i optymizmu, a z racji tego, że poprowadzi je psycholog to może i pesymiści zobaczą „szklankę do połowy pełną”!

!

„Mądrej głowie dość dwie słowie”

Mówi się, że nie używany narząd zanika i o dziwo podobnie staje się z naszymi funkcjami poznawczymi, czyli rozumowaniem (logicznym myśleniem), pamięcią, uwagą (koncentracją) oraz procesami sensorycznymi (spostrzeganiem).

Każdy człowiek bez względu na wiek powinien dbać o to by być aktywnym. Na temat korzyści wynikających z aktywności fizycznej pisaliśmy nie raz i zapewne wszyscy wiedzą, że aby nasze ciało było w dobrej formie należy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Co jednak z naszym umysłem? Jak udowodniła Pani Małgorzata Dębicka na zajęciach Klubu Aktywnego Seniora w Krzewnie z umysłem jest dokładnie tak samo jak z ciałem – należy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Nie istnieje wiek zbyt wczesny ani zbyt późny do pracy nad zdolnościami poznawczymi, ba możemy ćwiczyć jednocześnie łącząc pokolenia – bo to samo co babci pozwoli zachować bystrość umysłu to wnuczkowi ułatwi uczenie się nowych rzeczy! Ze względu na to, że aby proces uczenia się był jak najbardziej efektywny należy być w dobrym nastroju ćwiczyliśmy nasze umysły w czasie zabaw grupowych. Fantastyczne było to, że do dorosłych na zajęciach dołączyły dzieci i przy każdym ze stolików do gry spotkały się trzy pokolenia, a zabawa znakomicie nas zintegrowała! Uczestnicy mieli szanse wiele się dowiedzieć – jednak nie byli byśmy sobą jeśli nie „podzielilibyśmy” się kilkoma prostymi ćwiczeniami, które mają znakomity wpływ na rozwój zdolności poznawczych.

ĆWICZENIE 1.

Skończ z rutyną – idąc do pracy, szkoły, sklepu zmień drogę. Zadanie banalne, ale od naszego umysłu wymaga już wysiłku – im więcej rutynowych działań tym mniejsze zaangażowanie mózgu.

ĆWICZENIE 2

Zaskocz siebie – przekładaj co jakiś czas zegarek z prawej na lewą rękę i odwrotnie – mózg przy sprawdzaniu godziny będzie musiał wejść na „wyższe obroty”.

ĆWICZENIE 3.

Przypomnij sobie…. po powrocie do domu postaraj się przywołać w pamięci jak najwięcej szczegółów z drogi do domu – ile osób mijałeś? jakiego koloru był śmietnik? może czułeś jakiś zapach? może raziło Cie słońce albo przeciwnie czułeś krople deszczu na twarzy?

Zapraszamy serdecznie do korzystania z tych prostych sztuczek – to nic nie kosztuje, nie zajmuje wiele czasu, a nasz umysł odwdzięczy się bystrością:)

KLUB MAŁEGO ARTYSTY

Wakacje powinny być dla dzieci czasem zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Słońce, wspaniałe kolory, które nas otaczają stanowią wspaniałą inspirację do wykonywania różnego rodzaju prac plastycznych. Jest to również okazja do oderwania dzieci od tabletów, komputerów i telewizorów i wciągnięcia do wspólnej zabawy. Te myśli towarzyszyły powstaniu idei KLUBU MAŁEGO ARTYSTY w Gronówku. Dotychczas przeprowadzane zajęcia, zaangażowanie dzieci i opiekunów jak również sam fakt, ze dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania utwierdziły nas w przekonaniu, że nie możemy poprzestać na organizacji jednorazowych warsztatów. W ramach KLUBU będziemy w Gronówku spotykać się co tydzień przez cały okres wakacyjny. Jednak 6.07.18 takie zajęcia zorganizowaliśmy również w Świetlicy Wiejskiej w Lipowinie – Pani Marta Pliszka jak zawsze wspierała animatora pomysłami i zaangażowaniem i udało się! Tematem przewodnim był… filc- powstały śliczne maskotki i naszywki, jak jednak wiadomo nie sama pracą człowiek żyje – spotkanie z dziećmi nie może się odbyć bez solidnej porcji zabawy i śmiechu – u nas nie zabrakło niczego, a dzieci świetnie się bawiły. Nie pozostaje nam więc nic innego jak kontynuacja spotkań z dziećmi. Do 8.08.18 spotkania będą w Lipowinie odbywały się co środa w godz. 11.00-14.00 w Bibliotece Gminnej w Lipowinie (później wracamy do Świetlicy). Dzieciaki- nie ma co nudzić się w domu – dołączcie do wspólnej zabawy!

Warsztaty plastyczne w Gronówku

Projekt „Rozwój wysokiej jakości usług społecznych w gminach Braniewo i Frombork” FOSy daje animatorom szereg narzędzi, których zadaniem jest ożywianie społeczności. Jednym z tych narzędzi są „Warsztaty szyte na miarę”, których celem jest odpowiedzenie na potrzeby danej społeczności. W Gronówku dzieci do tej pory chętnie angażowały się we wszelkie działania,w tym także plastyczne – nie mogliśmy przejść koło tego obojętnie. 29.06.2018 pod wiatką odbyły się zatem warsztaty plastyczne pod hasłem „Klub Małego Artysty”. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale dzieci z opiekunami nie zawiedli i chętnie brali udział w działaniu, mimo, że nie raz musieli łapać swoje prace porywane przez wiatr. Dla animatora to potwierdzenie potrzeby organizacji zajęć tego typu- tym bardziej,że okres wakacyjny sprzyja spotkaniom z dziećmi. Klub nie może być jedynie akcyjną aktywnością, więc już szykujemy pomysły na tematy kolejnych spotkań, aby dzieciaki z Gronówka i okolic miały szansę swoją energię przelać na prace plastyczne, ale nie tylko! Kolejne spotkania odbędą się w Lipowinie 6.07.18 o godz. 14.00 na świetlicy wiejskiej oraz w Gronówku również 6.07.18 o godz.17.00 pod wiatką.

Zapraszamy serdecznie!